SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
OSP Zagwiździe (1).jpegOSP Zagwiździe dyplomy.jpegOSP Zagwiździe puchar.jpegOSP Zagwiździe samochód.jpegOSP Zagwiździe zdjęcie grupowe.jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: poniedziałek, 17-03-2025
Imieniny: Reginy, Patryka, Zbigniewa
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 485
W tym miesiącu: 6236
Wszystkich odwiedzin: 3368596
Aplikacja dla turysty "Szlakiem
odlewniczym" po Zagwiździu
 
Głos Historii.jpeg

 

Polecamy:
 
 
LOGO 70 lat PZW Murów.png

SNW LOGO Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

 

Nowy dzwon "Franciszek"

Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zagwiździe od pięciu miesięcy prowadziła prace związane z odlaniem nowego dzwona. To największy dotychczasowo projekt w historii Zagwiździańskich rekonstrukcji. Niedziela 24.11.2024r. to data 100 lecia Parafii Zagwiździe i na tą okoliczność powstał pomysł odlania dzwonu.
Czy w ogóle da się odlać dzwon i to nie z aluminium, ale z mosiądzu ? Pierwsze skojarzenie  to, że jest to nie możliwe. Brak materiału, modelu, skrzynek, pieca  do wysokiej temperatury ok. 1000’C, doświadczenia i wiele innych niewiadomych.

Na te pytania już teraz GRH potrafi odpowiedzieć, a nawet już zrobić prawdziwy dzwon. Wiedza tajemna ludwisarzy jest już w Zagwiździu.

 

Pierwszy udany egzemplarz testowy „V1” z aluminium już powstał w lipcu i wydawało się, że to będzie pestka z mosiądzu.  Niestety próby z mosiądzu to inna technologia, w której niestety wszystko jest inne. Dwie nieudane próby „V2 i V3” zmusiły do zmian samego modelu, ulepszeń pieca, masy odlewniczej, sposobu formowania i wielu innych co w rezultacie przyniosło sukces.

Finalny udany egzemplarz „V4” został poświęcony przez biskupa Waldemara Musioła. Dzwon nosi imię „Franciszek” (od imienia budowniczego kościoła Franciszek Ogorek) i można nim zadzwonić w kościele w Zagwiździu. Dzwon wykonany został w Zagwiździu z mosiądzu i jest wysoki na 38 cm o wadze 24 kg. Okolicznościowe napisy są w języku niemiecki i polskim oraz logo parafii w łacińskim.

Osiem osób czynnie zaangażowanych w różnym zakresie i czasie przepracowało ok. 300 godzin. Doświadczenie zdobyte podczas tych wszystkich nieudanych i udanych prób modelowania, formowania, przetapiania i odlewania podniosła wiedzę i doświadczenie o półkę wyżej. 

Dzięki darczyńcom pozyskano część materiałów i sprzętów, zaś wiele pozostałych elementów projektu sfinansowano w własnym zakresie. GRH dziękuje wszystkim, którzy coś pomogli. Pomagający mogą śmiało w swoim zakresie czuć się udziałowcem i twórcą dzwona.

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >