W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                          W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                  W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                 W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.

                                          

SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Motyle Zagwiździa.jpegMotyle Zagwiździa (1).jpegMotyle Zagwiździa (2).jpegMotyle Zagwiździa (3).jpegMotyle Zagwiździa (4).jpegMotyle Zagwiździa (5).jpegMotyle Zagwiździa (6).jpegMotyle Zagwiździa (7).jpegMotyle Zagwiździa (8).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: wtorek, 23-07-2024
Imieniny: Sławy, Sławosza, Żelisławy
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 307
W tym miesiącu: 10156
Wszystkich odwiedzin: 3292240
Aplikacja dla turysty "Szlakiem
odlewniczym" po Zagwiździu
 
Głos Historii.jpeg

 

Polecamy:
 
 
LOGO 70 lat PZW Murów.png

SNW LOGO Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

 

GRH początek

GRH - to Grupa Rekonstrukcji Historycznych w Zagwiździu, która działa od wielu lat jednak rok 2019 można przyjąć za datę powstania. Skupia wokół siebie miłośników szczególnie odlewnictwa jak i wojskowości z XVIII wieku. Członkowie grupy to byli pracownicy odlewni i osoby u których rodzice, dziadkowie pracowali w odlewni lub Hucie Szkła w Murowie, gdzie ta tradycja odlewnicza jest żywa, a wiedza w temacie z pierwszej ręki.

Po wielu rozmowach i dyskusjach co by nie można zrobić w Zagwiździu, co jest stracone bezpowrotnie, co zniszczone, a co  można by teoretyczne jeszcze zdziałać, pada ryzykowna decyzja, aby w 2019 roku podczas dożynek na terenie zabytków spróbować coś odlać metodą jak to robiono dawniej w odlewni w Zagwiździu.

Sprzęt, narzędzia i materiały zostały zrobione samemu, pospawane, pożyczone itd., aby cokolwiek zadziałało, gdzie trzeba pamiętać o tym, aby roztopić metal (w tym wypadku aluminium) trzeba co najmniej 650 C.

Udało się zaformować skrzynię i pierwszy spust  pozwolił odlać piękną replikę ozdoby myśliwskiej, przyjęty „owacjami na stojąco”. To zachęciło do dalszego działania.

Z roku na rok po kolejnych udoskonaleniach jest coraz lepiej …   

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >