SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
budowa kościoła 1.jpeg budowa kościoła2.jpeg budowa kościoła3.jpeg budowa kościoła4.jpeg stare zagwizdzie na mapie .jpeg Stare Zagwiździe na widokówkach (1).jpeg Stare Zagwiździe na widokówkach (2).jpeg Stare Zagwiździe na widokówkach (3).jpeg Stare Zagwiździe na widokówkach (4).jpeg Stare Zagwiździe na widokówkach (5).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: piątek, 25-09-2020
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 465
W tym miesiącu: 18223
Wszystkich odwiedzin: 1996183
Burze w Zagwiździu
mapa polski burzowa.jpeg
burze.dzis.net

Polecamy:

SNW LOGO  Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg
Jaki był ubiegły 2019 rok dla sołectwa Zagwiździe?

Historia OSP

 Ochotnicza Straż Pożarna w Zagwiździu istnieje od 1887 roku. Miejscowość Zagwiździe swój początkowy i dynamiczny rozwój zawdzięcza odlewni, która powstała ponad 200 lat temu. Wówczas większość budynków i hal odlewni było zbudowanych na bazie drewna, co w połączeniu z rozżarzoną surówką i ogniem mogło doprowadzić do pożaru. W związku z tym właściciele odlewni sfinansowali budynek do przechowywania narzędzi gaśniczych. Jednak aby móc gasić pożary należy coś o tym wiedzieć. To zadanie powierzono nauczycielowi, Panu Franciszkowi Grabowskiemu. Jego zadaniem było przeszkolenie pracowników odlewni w zakresie walki z pożarami.
    Dalszy rozwój jednostki nastąpił gdy odlewnia stała się własnością prywatną Pana Kampy. Miał on bowiem świadomość tego, że bezpieczeństwo odlewni w dużym stopniu zależy od wyszkolenia strażaków, jak i od sprzętu, którym dysponowali, dlatego więc stał się jej opiekunem.

    Zwieńczeniem ciężkiej pracy strażaków było włączenie jednostki w 2000 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Obecnie członkowie OSP Zagwiździe nadal dbają o dobre imię jednostki oraz jej rozwój.

    Już wkrótce bardziej szczegółowa historia naszej jednostki. Liczymy również na wszelkie informacje mieszkańców Zagwiździa, materiały źródłowe, zdjęcia dotyczące przeszłości OSP Zagwiździe.

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >