W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                          W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                  W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                 W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.

                                          

SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Rododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (1).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (10).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (11).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (13).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (15).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (16).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (17).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (18).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (19).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (2).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (3).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (4).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (5).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (8).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: wtorek, 18-06-2024
Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 157
W tym miesiącu: 5791
Wszystkich odwiedzin: 3280164
Aplikacja dla turysty "Szlakiem
odlewniczym" po Zagwiździu
 
Głos Historii.jpeg

 

Polecamy:
 
 
LOGO 70 lat PZW Murów.png

SNW LOGO Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

 

Wyróżnienie dla Zagwiździa

EDD dyplom.jpeg
wręczenie nagrody dla zagwiździa.jpeg

W środę 07.12.2022r. Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie zorganizował Gala Europejskich Dni Dziedzictwa, która była okazją do wyróżnienia najbardziej zaangażowanych lokalnych organizatorów w Polsce.

Sołectwo Zagwiździe dostało to  wyróżnienie.

EDD na terenie Zagwiździa jest już organizowane od 2010 roku, początkowo organizowane przez Gminę teraz od kilku lat przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych.

Przez te wszystkie lata z działań podejmowanych tylko w tym jednym wrześniowym dniu powstała by już ładna kronika.
Z znaczących działań możemy odnotować m.in. Wojewódzką Inaugurację EDD,  Fryderycjańskie Dni Kultury, Gminny Turniej Wiedzy Historycznej, pikniki historyczne obejmujące pokazy rekonstruktorów z XVIII w., pokazy ubrań i tańca z epoki, warsztaty odlewnicze, pokazy kołodziejskie,  wykłady, wystawy tematyczne, gra terenowa, zwiedzanie zabytków, ogrodu i kościoła.

Te wszystkie działania są tylko małymi kamyczkami w całości działań sołectwa Zagwiździe, które w wymierny sposób pobudziły aktywność społeczną mieszkańców oraz wpłynęły na takie sukcesy jak zdobycie wyróżnień, nagrody  Najlepszy Projekt Odnowy Wsi czy tytuł Najpiękniejsza Wieś Opolska.

Ktoś powie „ale to tylko jeden dzień, kilka godzin” . Na te kilka wrześniowych godzin trzeba popracować społecznie  wiele dni i tygodni przed i wiele dni po wszystkim.

Wszystkim wolontariuszom, najemnikom, sponsorom i organizacjom dziękujemy za wieloletnie wsparcie w powyższych działaniach.

W przyszłym roku będą kolejne nowe tematy …

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >