Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni.                                         Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni.                          Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni.                          Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni.                                   

SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Widoki jesieni w Zagwiździu (14).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (19).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (21).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (24).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (25).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (30).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (31).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (33).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (6).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (7).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (8).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: piątek, 20-09-2024
Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 368
W tym miesiącu: 7791
Wszystkich odwiedzin: 3307697
Aplikacja dla turysty "Szlakiem
odlewniczym" po Zagwiździu
 
Głos Historii.jpeg

 

Polecamy:
 
 
LOGO 70 lat PZW Murów.png

SNW LOGO Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

 

Sieć najpiękniejszych wsi

Opracowanie powstało pod redakcją:

Ryszarda Wilczyńskiego

oraz zespółu redakcyjnego w składzie:

dr hab. Irena Niedźwiecka-Filipiak

dr Zbigniew Kuriata

Ryszard Wilczyński

Iwona Solisz

Karolina Rybak

Marek Mazurkiewicz

Rafał Nowowiejski.

 

Koncepcja „Najpiękniejszych Wsi“ jest jedną z odpowiedzi na problemy z jakimi borykają się obszary wiejskie w wielu krajach Europy, takie jak postępujący proces utraty pierwotnego charakteru wsi, wyludnianie się i wynikające z tego trudności z utrzymaniem infrastruktury (instytucji użyteczności publicznej, zaopatrzenia) oraz utrzymujący się wciąż niższy poziom życia mieszkańców wsi niż mieszkańców miast.

Sieć wsi - najpiękniejszych reprezentantów danego regionu lub kraju, pozwala na pokazanie specyfiki obszaru. Z tego powodu pomysł francuski znalazł wielu naśladowców. Na tym przykładzie można pokazać pozytywy wynikające z uczestnictwa w sieci. To szansa by kultywowanie wiejskości i zachowanie wiejskiego dziedzictwa kulturowego było drogą rozwoju najcenniejszych miejscowości. Nie oznacza to urządzania skansenów, przeciwnie, to sposób na uzyskanie pełnych życia i możliwości rozwoju jednostek osadniczych, przyjaznych dla mieszkańców i gości z zewnątrz.

Niniejsze opracowanie zawiera propozycję wykorzystania walorów kulturowych, przyrodniczych, krajobrazowych oraz ładu przestrzennego na rzecz rozwoju turystyki wiejskiej w Polsce. Jest adresowane do grupy wsi, które nadal dysponują takimi walorami oraz miejscowości gdzie walory te można przywrócić. Tworzenie sieci miejscowości o rozpoznawalnej marce oraz dających gwarancję pobytu o wysokim poziomie atrakcyjności i jakości usług, ma stać się realną strategią rozwoju dla sołectw, które podejmą staranie o spełnienie kryteriów uczestnictwa. Wsparcie gmin rekomendujących wsie do uczestnictwa w sieci Najpiękniejszych Wsi ułatwi osiągnięcie wymaganych standardów oraz promocję marki. Ponadto stworzy platformę wymiany doświadczeń i rozwiązań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Równorzędnym celem jest zachowanie cennych zasobów dziedzictwa kulturowego i krajobrazu w obrębie miejscowości, w szczególności historycznych centrów, wobec niemożności zapanowania nad postępującymi procesami urbanizacji (rozproszonej na terenach o niskim zaludnieniu i skoncentrowanej w obszarach podmiejskich i wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych) oraz modernizacji, zakładającej prymat unowocześnienia bez względu na występujące wartości1.

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >