SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Rododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (1).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (10).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (11).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (13).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (15).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (16).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (17).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (18).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (19).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (2).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (3).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (4).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (5).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (8).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: piątek, 02-06-2023
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 243
W tym miesiącu: 789
Wszystkich odwiedzin: 3053932
Burze w Zagwiździu
mapa polski burzowa.jpeg
burze.dzis.net

Polecamy:

logo na koszulę pzw ver10 na polar jednokolorowa.jpeg

SNW LOGO  Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

Sieć najpiękniejszych wsi

Opracowanie powstało pod redakcją:

Ryszarda Wilczyńskiego

oraz zespółu redakcyjnego w składzie:

dr hab. Irena Niedźwiecka-Filipiak

dr Zbigniew Kuriata

Ryszard Wilczyński

Iwona Solisz

Karolina Rybak

Marek Mazurkiewicz

Rafał Nowowiejski.

 

Koncepcja „Najpiękniejszych Wsi“ jest jedną z odpowiedzi na problemy z jakimi borykają się obszary wiejskie w wielu krajach Europy, takie jak postępujący proces utraty pierwotnego charakteru wsi, wyludnianie się i wynikające z tego trudności z utrzymaniem infrastruktury (instytucji użyteczności publicznej, zaopatrzenia) oraz utrzymujący się wciąż niższy poziom życia mieszkańców wsi niż mieszkańców miast.

Sieć wsi - najpiękniejszych reprezentantów danego regionu lub kraju, pozwala na pokazanie specyfiki obszaru. Z tego powodu pomysł francuski znalazł wielu naśladowców. Na tym przykładzie można pokazać pozytywy wynikające z uczestnictwa w sieci. To szansa by kultywowanie wiejskości i zachowanie wiejskiego dziedzictwa kulturowego było drogą rozwoju najcenniejszych miejscowości. Nie oznacza to urządzania skansenów, przeciwnie, to sposób na uzyskanie pełnych życia i możliwości rozwoju jednostek osadniczych, przyjaznych dla mieszkańców i gości z zewnątrz.

Niniejsze opracowanie zawiera propozycję wykorzystania walorów kulturowych, przyrodniczych, krajobrazowych oraz ładu przestrzennego na rzecz rozwoju turystyki wiejskiej w Polsce. Jest adresowane do grupy wsi, które nadal dysponują takimi walorami oraz miejscowości gdzie walory te można przywrócić. Tworzenie sieci miejscowości o rozpoznawalnej marce oraz dających gwarancję pobytu o wysokim poziomie atrakcyjności i jakości usług, ma stać się realną strategią rozwoju dla sołectw, które podejmą staranie o spełnienie kryteriów uczestnictwa. Wsparcie gmin rekomendujących wsie do uczestnictwa w sieci Najpiękniejszych Wsi ułatwi osiągnięcie wymaganych standardów oraz promocję marki. Ponadto stworzy platformę wymiany doświadczeń i rozwiązań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Równorzędnym celem jest zachowanie cennych zasobów dziedzictwa kulturowego i krajobrazu w obrębie miejscowości, w szczególności historycznych centrów, wobec niemożności zapanowania nad postępującymi procesami urbanizacji (rozproszonej na terenach o niskim zaludnieniu i skoncentrowanej w obszarach podmiejskich i wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych) oraz modernizacji, zakładającej prymat unowocześnienia bez względu na występujące wartości1.

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >