ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni. Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni. Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni. Bieg Borsuka, który miał się odbyć 21 września zostaje odwołany. Nowy termin biegu zostanie podany za kilka dni.
ZAGWIŹDZIE. Historia Królewskiej Kluczborskiej Huty i kolonii Friedrichsthal;
Józef Tomasz Juros, Ozimek/Zagwiździe 2014, ISBN 978-83-929717-4-0 206 stron, 105 czarno-białych i 26 kolorowych ilustracji
Nakładem Stowarzyszenia Doliny Małej Panwi i Gminy Murów ukazała się publikacja zatytułowana „ Zagwiździe. Historia Królewskiej Kluczborskiej Huty i kolonii Friedrichsthal”. Nowa książka jest kontynuacją podjętej przed kilku laty próby spisania historii hutnictwa i rozwoju przemysłu na Śląsku. Wieloletnie gromadzenie dokumentów i materiałów, żmudne przeszukiwania archiwów, zbiorów muzealnych oraz wielogodzinne rozmowy z mieszkańcami miejscowości związanych z tą tematyką, zaowocowały wydaniem w 2010 roku książki o historii hut i związanych z nimi kolonii w okolicach Ozimka nad Małą Panwią. Już przy okazji pracy nad nią, autor uświadomił sobie ścisłe związki Huty Małapanew w Ozimku i Kluczborskiej Huty w Zagwiździu. Zbliżająca się okrągła rocznica 260-lecia istnienia, zachęta ze strony przedstawicieli lokalnego samorządu oraz wewnętrzna potrzeba dokumentowania tej unikatowej, a jednocześnie ginącej historii, skłoniły do podjęcia pracy nad książką o Zagwiździu i jego okolicach. Nadal bowiem aktualne są stwierdzenia zawarte we wstępie do książki o Ozimku: „Upływ czasu sprawia, że giną dokumenty, umierają ludzie pamiętający dawne czasy i minione historie, niepamięć zaciera wydarzenia, które kiedyś wydawały się bardzo istotne. Dlatego wydaje się ważne spisanie i usystematyzowanie zgromadzonych informacji tak, aby czytając tę książkę można było poznać historię skrawka śląskiej ziemi. Aby móc sobie odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że na najsłabiej rozwiniętym gospodarczo obszarze Śląska, w stosunkowo krótkim czasie w połowie XVIII wieku powstały ośrodki hutnicze, które odegrały istotną rolę w historii przemysłu europejskiego.” Tamte słowa są nadal aktualne, a oddawana dziś w ręce czytelników książka, jest dalszą realizacją wtedy wyznaczonego celu.
Na 206 stronach, wzbogaconych 131 ilustracjami zaprezentowano genezę powstania, budowę i rozwój Kluczborskiej Huty, bogatą historię kolonii Friedrihsthal/Zagwiździe, najważniejsze postacie tej miejscowości oraz jej wspaniałe zabytki, z wielką pieczołowitością ratowane przez obecnych mieszkańców.