W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                          W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                  W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                 W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.

                                          

SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Rododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (1).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (10).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (11).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (13).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (15).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (16).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (17).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (18).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (19).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (2).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (3).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (4).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (5).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (8).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: wtorek, 18-06-2024
Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 165
W tym miesiącu: 5799
Wszystkich odwiedzin: 3280172
Aplikacja dla turysty "Szlakiem
odlewniczym" po Zagwiździu
 
Głos Historii.jpeg

 

Polecamy:
 
 
LOGO 70 lat PZW Murów.png

SNW LOGO Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

 

Jak powstała gra

W 2011 roku w okresie wakacyjnym  w ciągu dwóch miesięcy na plebani młodzież  z Zagwiździa w wieku 13-15 lat pod okiem opiekuna opracowała grę terenową  i planszową pn. „Poznaj zabytki Zagwiździa”.

Pełne sprawozdanie z przygotowań, realizacji i promowania gry przedstawiono na stronie internetowej prezi.com . Aby prezentacja "leciała" sama to po otwarciu strony prezi należy w prawym dolnym roku ustawić Autoplay, usiąść wygodnie w fotelu i oglądać ;)

http://prezi.com/lxxk-ulxd7rr/poznaj-zabytki-zagwizdzia-wwwzagwizdziepl/ .


W niedzielę 18.09.2011r. na terenie kompleksu zabytków w Zagwiździu odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 2011 połączone z dożynkami wiejskimi. Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego w 2011 roku w Zagwiździu uatrakcyjnione  i zorganizowane wspólnie przez organizacje lokalne Radę Sołecką, Radę Parafialną, Ochotniczą Straż Pożarną, Urząd Gminy Murów, Nieformalną Grupę Odnowy Ogrodu Botanicznego, młodzież gimnazjalną oraz mieszkańców.

Wspólnie kościół pw. NSPJ i kompleks zabytków w młotowni stanowił główną ofertę turystyczną tego dnia połączone z możliwością zwiedzania ogrodu botanicznego, udziałem w dożynkach parafialnych i  możliwością kibicowania uczestnikom gry terenowej „Poznaj zabytki Zagwiździa”.

Równolegle do programu dożynek trwała gra edukacyjna. „Kamienie Milowe” to temat przewodni konkursu „Graj w dziedzictwo” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) i Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Gra pn.  „Poznaj zabytki Zagwiździa” miała na celu przybliżenie uczestnikom gry miejsc, wydarzeń i ludzi, którzy mieli istotny wpływ na powstanie i rozwój Zagwiździa, co doprowadziło do poprawy statusu społecznego i standardu życia ludności. Gra uwrażliwiła uczestników na rolę historii, jako „nauczycielkę życia”, która uświadamia nam kim jesteśmy, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy...
 
W grze ustalono osiem punktów kontrolnych, po których kolejno według wylosowanego scenariusza gry wędrowała trzyosobowa drużyna młodzieży wraz z dorosłym opiekunem. Punkty kontrolne to śluza kanału hutniczego, odlewnia, kościół, wzgórze św. Rocha, Brama Pielgrzyma , most armatni, kuźnia i Sala Muzealna. Spośród 92 przygotowanych tematycznych pytań drużyna losowała 16 pytań po dwa na każdym punkcie kontrolnym - na które musiało udzielić odpowiedzi w karcie startowej. Jedno wynikające z przeczytanego tekstu drugie techniczne. Na każdym punkcie kontrolnym młodzież z Zagwiździa obsadziła sędziego merytorycznego i sędziego technicznego, gdzie każdy z sędziów miał komplet pytań do rozlosowania wśród drużyn biorących udział w grze.  Po przejściu  przez drużynę wszystkich punktów kontrolnych  zgodnie ze scenariuszem karty startowej (każda drużyna miała inny scenariusz) drużyna zgłaszała się do komisji głównej z kompletem pytań i wypełnioną kartą startową. Komisja główna w składzie - etnograf pracownik Muzeum Wsi Opolskiej p. Bogdan Jasiński, pracownik Urzędu Gminy Murów oraz przedstawiciel  Nieformalnej Grupy Odnowy Ogrodu Botanicznego zweryfikowali prawidłowość odpowiedzi. Po dwóch dogrywkach  ustaliła zwycięzców gry. Pierwsze miejsce Bukowo, drugie Grabczok, trzecie Murów.


W grze uczestniczyło 8 drużyn, które reprezentowały sołectwa  Bukowo, Grabczok, Grabice, Murów, Nowe Budkowice, Okoły i Radomierowice oraz stowarzyszenie  Brynica-Surowina, Pamiątkowe nagrody i puchary wręczył wójt gminy Murów oraz wójt gminy Łubniany.

Na wypadek niepogody została przygotowana gra planszowa.

 

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >